„Атон в рисунки и фотографии” е замислен като надслов на серия от изложби на Центъра. Около постоянно ядро от рисунки и фотографии всяка следваща изложба ще включва и нови, непоказвани до момента творби. Изложбите ще се състоят в различни български градове и европейски столици, както бе и по време на изпълнението на проекта „Света Гора и българската култура”. Те разкриват жанрови ситуации от живота в Света Гора чрез портретни и репортажни фотографии на проф. Мирослав Дачев, както и чрез непоказвани досега рисунки на Андрей Янев. Фотографиите и рисунките са плод на десетките експедиции на авторите до Света Гора – Атон в периода 2004 – 2012 г., на престоя им във всички светогорски манастири и на голяма част от скитовете и келиите в монашеската република.
„Молитва” е опит за докосване до световете на Света Гора – Атон с езика на фотографията. Молитвата тук е състояние на духа, уловимо в сакрални, но и в делнични мигове. Това превръща богатите смислови хоризонти на очите, ръцете, кръста, камбаната; на полета от високия връх в части на една обща фотографска вселена. Превес видимо имат портретните и репортажните фотографии, жанровите ситуации, а малкото символни пространства загатват невидимите връзки, които ги спояват. „Молитва” е покана за духовно общуване отвъд видимото, разговор със Света Гора – Атон, който продължава отвъд фотографиите. Фотографиите са плод на десетките експедиции на автора до Света Гора в периода 2004 – 2012 г., на престоя му във всички светогорски манастири и на голяма част от скитовете и келиите в монашеската република, както и на двукратното изкачване на връх Атон.
Защо „Ръце”? Защото това е, което придава общо звучене на толкова различните като послания „Еремит” (1928), „Човекът със стомната” (1932), „Баба с ябълки” (1933), „Старост” (1934), „Мома от Герман” (1937), „Автопортрет” (1939)1 „Одумвачки” (1940), „Очакване” (1969), „Богомилска проповед” (1969), „Епохи. Българската мадона през вековете” (1970) и десетките образи на мадони в творчеството на Васил Стоилов. Със своята характерна знаковост ръката е един от най-често срещаните образи в платната на художника и един от най-обичаните етюди в рисунките. Стоилов владее знанието за жестовостта на ръцете и символните им стойности – от езотеричния език на ръцете е бил изкушаван толкова, колкото и от таланта на старите майстори. Всичко това той претворява в един запомнящ се свят, в който ръцете заживяват свой самостоятелен живот. Каталогът „Ръце” включва 20 рисунки на Стоилов, като най-ранната е от 1931, а най-късната от 1960.
Албумът съдържа изображения от църкви и манастири в Света Гора - Атон, Кападокия, Лалибела, България, както и от сбирката с християнско изкуство в Лувъра.
Албумът съдържа изображения от църкви и манастири в Света Гора - Атон, Бояна, Добърско и от Софийска, Сливенска и Неврокопска епархия.
Албумът съдържа фотографии на интериори от петнадесет забележителни културноисторически паметника в Париж: Sacre Coeur, St.Roch, Pantheon, St.Germain l'Auxerrois, St.Gervais, St.Germain-des-Pres, St.Severin, St.Chapelle, St.Sulpice, St.Merry, St.Paul - St.Louis, St.Louis-en-l'Ile, St.Eustache, Notre Dame.